KladnoDnes.cz
KladnoDnes.cz » Zpravodajství » Krimi zprávy

V bývalém areálu Poldi Kladno došlo k rozsáhlému požáru uskladněného dřeva

09.10.2023
V neděli 8. října v 3.53 hodin přijali středočeští hasiči informaci o blíže nespecifikovaném požáru v oblasti průmyslové zóny Kladno východ, to znamená v areálu bývalého gigantu Poldi, kde dnes sídlí několik desítek firem.
Foto: HZS Středočeského kraje
Krajské operační a informační středisko k události vyslalo profesionální jednotku z centrální hasičské stanice Kladno. Po příjezdu na místo nechal velitel zásahu ihned vyhlásit druhý poplachový stupeň a povolat posily, neboť požárem byly zasaženy přibližně dvě třetiny obrovské hromady dřeva, která podle prvního odhadu byla asi sto padesát metrů dlouhá, přes třicet metrů široká a osm metrů vysoká. Požár se navíc vlivem silného větru velice rychle rozšiřoval.

Na uchránění nezasažené části byla potřeba speciální technika, která by byla schopna rozebrat klády, aby se plameny nerozšířily na celou hromadu. Přes operační středisko generálního ředitelství HZS ČR byla na místo vyslána pomoc s těžkou technikou ze Záchranného útvaru Jihlava, kde mají k dispozici pásové rypadlo Caterpillar 336F.

Deset minut před pátou hodinou byl stupeň požárního poplachu zvýšen z druhého na třetí a do Kladna zamířily další jednotky. V rámci mezikrajské pomoci vyjela i jednotka ze stanice HS Praha - Petřiny. V tu dobu bylo na zdolání plamenů nasazeno osm C proudů a monitor z výškové techniky. Pro efektivnější řízení a koordinaci sil byl zřízen štáb velitele zásahu, který měl k dispozici i spojový vůz, který vyslalo kladenské operační středisko. Na místě bylo přes dvacet cisteren, tři automobilové žebříky a další nebytná technika. S požárem bojovalo přes sto profesionálních a dobrovolných hasičů.

Vzhledem k obrovské potřebě hasební vody bylo do nedaleké Teplárny Kladno dovezeno z kladenské stanice velkokapacitní čerpadlo Somati, které pak dodávalo vodu hadicemi z chladicí věže až k požářišti. Kvůli nataženému hadicovému vedení a velkému pohybu hasičských vozidel uzavřela policie průjezd Dubskou ulicí kolem teplárny.

Silný vítr stále komplikoval hasební práce, které byly rozděleny do čtyř úseků. Na hašení bylo přidáno dalších šest monitorů. Hasiči v dýchací technice museli také chránit nedaleké budovy a dvě nákladní soupravy zaparkované v těsné blízkosti. Pomocí vyprošťovacího automobilu se oba kamiony nakonec podařilo odtáhnout do bezpečné vzdálenosti, takže škoda na nich nevznikla.

V 7.49 hodin se hasičům podařilo zastavit šíření požáru a operačnímu středisku byla ohlášena lokalizace. V tu dobu také probíhalo střídání směn profesionálních jednotek. Kromě neustálého hašení hromady dřeva bylo nutné ochlazovat proudem vody střechu nejblíže stojící haly. Podle postupu hasebních prací byly redukovány proudy i nasazení monitorů.

V devět hodin dorazila jednotka Jihlavy, která začala rozebírat uskladněné dřevo, aby se vytvořila proluka mezi požárem a nezasaženou částí. Bylo ale potřeba přeskupit zasahující techniku kvůli uvolnění dostatečného manipulačního prostoru pro pásový stroj i místa pro ukládání materiálu. K události se dostavil majitel firmy, se kterým velitel zásahu celé požářiště obešel. O týlové zabezpečení zasahujících hasičů se postarali členové Českého červeného kříže.

Krátce po obědě a redukci sil, kdy se část jednotek vrátila na základny, se hasiči museli opět zaměřit na ochlazování střechy přilehlé plechové haly, kde se vlivem sálavého tepla začala tavit asfaltová lepenka. V odpoledních hodinách velitel zásahu postupně odesílal další jednotky, ale hasební práce stále pokračovaly. Stejně tak i rozebírání hromady dřeva, proluku v nezasažené části se povedlo vytvořit před patnáctou hodinou.

V 16 hodin byl snížen stupeň poplachu na druhý a zároveň ukončil činnost štáb velitele zásahu. Podle odhadu budou hasiči na místě do ranních hodin, zasažená část se nechává kontrolovaně vyhořet. Hasební práce budou pokračovat na třech úsecích, na pomoc přijedou kolegové z územních odborů Beroun, Mělník a Příbram.

Přestože požárem vznikla škoda za přibližně 18 milionů korun, hasičům se podařilo včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil a prostředků uchránit majetek v částce 50 milionů. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje úmyslné zapálení. Celá událost se obešla bez zranění.

Zdroj: HZS Středočeského kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Krimi zprávy

Úspěšná kooperace mezi kladenskými strážníky a policií vedla k zadržení pachatele vloupání

První dubnovou sobotu byla v ranních hodinách kladenská policie upozorněna na podezřelou osobu v lokalitě Habešovna. Díky všímavosti místních obyvatel a rychlé reakci strážníků a policistů byl pachatel vloupání do rodinných domů ...

Policie Středočeského kraje zavádí do výcviku policistů virtuální realitu

Středočeská policie zkouší již půl druhého roku nový prvek, který chce v nejbližších týdnech zařadit do běžného výcviku policistů. Jedná se o virtuáln ...

Policisté viní trojici mužů ze série vloupání do prodejen a kaváren ve středních Čechách a Praze

Realizaci, s příznačným názvem "TAXI", dovedli v těchto dnech do zdárného konce krajští kriminalisté ze Středočeského kraje, a to za velmi významné sp ...

Deset hasičských jednotek likvidovalo požár haly s kachňaty v Lánech na Kladensku

V pondělí 22. ledna v 19.53 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje informaci o požáru haly v Lánech, která se u ...

Plakáty s ministrem Rakušanem a řeporyjským starostou Novotným v pytli na mrtvoly u Českého brodu řeší policie

KOLÍNSKO - U silnice poblíž Českého Brodu někdo umístil plakáty s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) ve vaku na mrtvoly a textem "Vít Rakušan s c ...

Čtvrtek 13.6.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes